Zimbra (ZCS) Yeni Sahibi

zimbra-divestiture-tn

Zimbra özellikle bizlerin en severek kullandığımız Açık Kaynak tabanlı projelerden biri fakat ne hikmetse bir türlü istikrarlı bir Firma olmayı başaramadı!

2005 yılında Zimbra INC olarak başladığı hayatına, Yahoo,  WMware gibi devlerle devam ettikten sonra 2013 de Telligent firmasına satılmıştı son olarak da 18.08.2015 tarihi itibari ile SYNACOR firmasına satıldığını görüyoruz.

Bünyesinde aşağıdaki gibi bir çok Açık Kaynak projeyi kullanarak hem Mail Sever tarafında hemde Birlikte Çalışılabilirlik tarafında bir çok ticari firmaya güçlü bir rakip olan bu proje umarız her geçen gün daha da yaygınlaşır ve güçlenir.

Postfix
MariaDB (since version 8.5)
OpenDKIM (since version 8.0)
OpenLDAP
Jetty (since version 5)
Lucene
ClamAV
SpamAssassin
Amavis (amavisd-new)
DSPAM
Aspell
James
nginx (since 5.0)
OMQ (since 8.0)
It previously used:

MySQL (last used in version 8.0)
Apache Tomcat (last used in version 4.5)

 

K.Gökhan Coşkun

My name is Gökhan. I work as IT Expert for a long time. I have experience Linux Systems (Commercial and Comminity base), MsWindows Server Systems, Open Source Projects, Virtualization, Cisco Networking, Storage, Firewall and Digital Forensic. I gave trainings and seminars; "LYK17 - Bolu İzzet Baysal Ünv." - Proxy "Empatiq" - Linux101 "AB14 - Mersin Ünv." - Open Souce Mail Systems (Zimbra, Thunderbird, ScrooloutF1) So, additional profesyonel courses detail (sorted from new to old); "İTÜ" - SuSe Linux Administration "vSmart" - VMware vCenter 6.5 "Adeo" - HPE "Bilişim İnovasyon Derneği" - IT Secuity like CEH Content "LKD & Akdeniz Uni." - Linux Central Server Management for Redhat "E-Çözüm" - EMC Storage (VNX/NS) "Tubider" - Linux System Expert Training for Redhat "Bilge Adam" - Microsoft Lync "Ulakbim/Tubitak" - IPv6 Training "Arba" - Labris UTM Management "SmartPro" - Cisco Network Expert Training "Empatiq" - Grandstream Voip "Edutime" - Microsoft Certificate System Engineer Training.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir