DNAT (Port Forward)

Merhabalar Bu makalemde tipik Endian cihaz üzerinde  DNAT yapılandırmak için gerekli adımları göstereceğim. DNAT (veya Port Forward) birincil amacı bir iç uygulama (IP ve bağlantı noktası) almak ve internete daha yaygın olarak erişilebilir yapmak için ortaya koymaktır. Bu genellikle web, mail, ftp, ve  diğer servisler  için genel erişim için kullanılır.
Bu basit örnekte, biz Turuncu (DMZ) ağ bir HTTPS web sunucusu için bir DNAT (Port Forward) kurulumu olacaktır. Bu açık hizmet için bizim dış giriş noktası olarak statik olarak atanmış genel IP adreslerinden birini kullanacağız.
Create DNAT Rule

DNAT

Ben gerekli tüm alanları network karşılık yapılandırmak için bu noktadan yeni bir DNAT kural oluşturarak başlayacağım.
Bu işlem tamamlandıktan sonra, Create Rule düğmesini tıklatın.

Apply the Rule

DNAT-Apply

Kuralınızı oluşturduktan sonra, Apply düğmesini tıklayıp bu cihaza kuralı uygulamalısınız.
Verify the Rule

rules-applied

Şimdi kural başarıyla uygulanmış olup olmadığını internet bağlantı noktası 443 üzerinde 200.1.0.0 gibi erişebileceği test edebilirsiniz.

 

İdris Koç

Microsoft MCSE, MCSA, MCTS, Linux (Redhat )(Centos) (Ubuntu) System Admin, Linux Open Source Admin ve kullanıcısıyım Linux Merkezi Sunucu Yönetimi,Linux UTM,Kali Linux CEH, FortiNet UTM cihazları üzerine eğitim aldım. Silk&Cashmere Bilgi İslem Sorumlusu olarak çalıştım Asır Bilgisayar da sistem Admin olarak görev aldım şu anda KRK HOLDING ' de Bilgi İşlem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sektörde 15 seneyi aşkın deneyime sahibim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir